Stomatologia

Jak leczyć dysfunkcje narządów żucia i wynikające z nich bóle głowy?

bruksizm Warszawa

Męczą cię uporczywe bóle głowy, dziwne bóle zębów, twarzy, twoje usta często drżą a żuchwa trzeszczy w trakcie ruchu? Najprawdopodobniej cierpisz na bruksizm. Jakie skutki niesie ze sobą bruksizm? Nieleczony przyczynia się do zwiększenia napięcia mięśni, zaburzając ich pracę w obszarze żuchwy, kręgosłupa oraz obręczy barkowej. Zaniedbany bruksizm z dolegliwości dotykających głównie głowę (bolesność przyczepu mięśni żucia i skroni, maceracja wewnętrznej strony policzków, krwawienie z dziąseł) przenosi się właściwie na całe ciało. Chorym często towarzyszą bóle rąk, karku, pleców, zaburzenia słuchu i wrażenie szumu w uszach, suchość oczu.

Skąd bierze się bruksizm?

Źródła bruksizmu podzielić możemy na kilka grup – zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym, zaburzenia zwarcia w stawach zębowych, nieprawidłowe nawyki w obrębie narządu żucia, żucia niemal wyłącznie jedną stroną, nieprawidłowa i dodatkowo już utrwalona pozycja mięśni, oraz czynniki psychiczne, takie jak długotrwały stres i problemy emocjonalne.

Gdzie można leczyć bruksizm w Warszawie? Idealnym miejscem do leczenia bruksizmu w Warszawie jest instytut dentystyczny Irdent, więcej na ten temat można znaleźć na podstronie http://irdent.pl/bruksizm-dziwnie-brzmiaca-przypadlosc/.

Jak zaobserwować bruksizm w obrębie stawu zębowo-zębowego? Przede wszystkim świadczą o im starte zęby oraz dodatnie testy zaciskania i zgrzytania zębami. W obrębie stawu zębowo-zębodołowego bruksizm poznamy po rozchwianych zębach (pojedynczych lub całych grup), zmiany miejsca poszczególnych zębów, odsłonięcie szyjek zębowych a także po przeroście kości zębodołu.

Bruksizm w stawie skroniowo-żuchwowym objawia się trzaskami oraz trzeszczeniami, przeskakiwaniem żuchwy, bolesnością żuchwy, zbaczaniem żuchwy w trakcie jej ruchu, nadmiernym wysunięciem żuchwy, ograniczeniem jej ruchomości lub wręcz przeciwnie – nadmierną ruchliwością.

Na bruksizm reagują także mięśnie, które szczególnie rano są zesztywniałe, zwiększa się ich napięcie, stają się bolesne i rozrastają się, nadając twarzy kwadratowy wygląd. Napiętym mięśniom towarzyszy z reguły silny, promieniujący ból.

W leczeniu bruksizmu wykorzystuje się głównie środki farmakologiczne (wspomagająco), fizykoterapię, elektroterapię, ćwiczenia mięśni żuchwy (samodzielnie w domu oraz pod okiem specjalisty) a także stosowanie specjalnych szyn wykonanych z akrylu, zakładanych na noc.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *